Wypożyczalnia sprzętu budowlanegi i elektronarzędzi

Potrzeba wertykulacji i aeracji na wiosnę

 Koniecznymi zabiegami pielęgnacyjnymi w okresie wiosennym, które poprawią wygląd trawnika są areacja trawnika, jak i jego wertykulacja. Czym odróżnia się wertykulacja trawnika od jego aeracji ? 

Niepielegnowaną, zaniedbaną darń, na której słabo rośnie trawa, jak i widoczne są łyse miejsca, powinno poddać się regeneracji. Najlepiej, aby zabieg ten wykonywać na wiosnę. Darń powinna zostać nisko skoszona, a trawnik poddany wertykulacji. Jeśli zaś podłoże jest nieprzepuszczalne i zbite, konieczna będzie również aeracja trawnika. Areacja i wertykulacja trawnika powinna zostać przeprowadzona na wiosnę. 

Wertykulacja trawnika

Wertykulacja trawnika jest nacięciem darni na głębokości około 2 cm przy pomocy tak zwanego wertykulatora, albo specjalistycznych grabi z zębami ostrymi niczym noże. Jej celem jest głównie przecięcie filcu, a więc obumarłych pędów i źdźbeł trawy. Ponieważ tworzą one nieprzepuszczalną barierę, utrudniają wnikanie do ziemi nawozów, jak i wody, a ponadto uniemożliwiają wymianę gazową. Przez to trawy rosną znacznie gorzej. Wertykulacja musi być przeprowadzana co roku, zaczynając od trzeciego roku wzrostu darni. Po tym zabiegu konieczne jest podlewanie i nawożenie trawnika.

Aeracja trawnika

Areacja jest nakłuwaniem darni na głębokości około 10 cm, z zachowaniem 10-15 centymetrowych odstępów (czasami gęściej, niemniej jednak wyłącznie w przypadku gleb nieprzepuszczalnych). Jej głównym celem jest poprawa wymiany gazowej. Do gleby będzie wnikał bez problemu tlen, a używany będzie dwutlenek węgla powstający w procesach metabolizmu, który zachodzi w korzeniach. Wykonywana jest ona areatorem (czasami areatory są urządzeniami, które nie tylko nakłuwają, ale również wyciągają na powierzchnię już odcięte wałeczki gleby). Na małym trawniku możemy użyć wideł, które należy wbić gęsto w darń. Zabieg ten powinien być przeprowadzany na 3-5 letnich trawnikach, co 1-3 lat, w zależności od potrzeb. Częściej stosowany jest on na glebach zbitych (chociażby w bardzo często deptanych miejscach) i gliniastych, a znacznie rzadziej na piaszczystych.

Jakie są zalety aeracji?

Po co wykonywana jest areacja gleby ? Dzięki temu, że nakłuwamy glebę, albo wykonujemy w niej otwory, do samych korzeni trawy ma szansę dotrzeć znacznie więcej składników odżywczych pochodzących z nawozów, jak również powietrza i wody niezbędnych do wzrastania roślin. Pozytywny skutek zabiegu to nie tylko powiększenie bryły korzeniowej trawy, ale również pobudzenie jej źdźbeł do szybkiego wzrostu. Dzięki temu murawa będzie znacznie lepiej odżywiona, zdrowsza, a co za tym idzie odporna na deptanie. Ponadto będzie się znacznie szybciej regenerować po intensywnym użytkowaniu. Wchłanianie wody stanie się także dużo bardziej efektywne, dzięki czemu podczas deszczu na trawniku nie będą tworzyły się kałuże, a podczas suszy trawa pozostanie dłużej zielona. Dzięki regularnie przeprowadzanej aeracji trawnik stanie się bardziej sprężysty, gęstszy i miększy, a co za tym idzie można go porównać do naturalnego dywanu.