Wypożyczalnia sprzętu budowlanegi i elektronarzędzi

Pielęgnacja trawników

 Trawnik, który będzie przypominał zielony dywan to marzenie nie jednego właściciela ogrodu. Warto dowiedzieć się zatem co będzie najważniejsze podczas pielęgnacji ogrodu.

Trawnik może być nie tylko gładką zieloną ozdobą ogrodu, ale i miękkim miejscem do rekreacji i wylegiwania się dla całej rodziny. Trawnik bardzo szybko zieleni się na wiosnę i utrzymuje swoją barwę aż do późnej jesieni. 
 

Odpowiednie podlewanie 

Trawnik nie znosi braku wody i w wyniku suszy bardzo szybko żółknie. Dlatego też, aby wyglądał zawsze idelanie należy go regularnie podlewać. Młode trawniki, które dopiero co założono powinno podlewać się nawet 2-3 razy dziennie. Później wystarczy podlewanie z częstotliwością dwa razy w tygodniu. 

Najlepszym czasem na podlewanie jest wczesny ranek, kiedy minimalne parowanie i chłód znacznie ograniczają straty wody. Wieczorem nie powinniśmy moczyć trawnika, gdyż może to przyczynić się do powstawania grzybów i mchu, które znacznie utrudniają rozwój roślinom i stopniowo wypierają trawę.
 

Właściwe wyposażenie 

Najprostszą i najtańszą inwestycją będzie zakupienie węża ogrodowego i zraszacza. Obrotowe, albo uchylne urządzenia zmienią strumień wody w deszcz. Problemem może być ciągłe przestawianie końcówki zraszającej, jak i przeciągnie węża po ogrodzie. Najwygodniejsza będzie zatem instalacja, która umożliwi automatyczne nawadnianie. Nowoczesny system to nie lada wydatek, niemniej jednak warty swojej ceny. Automatyczny system nawadniania pozwoli na podlewanie trawnika nawet podczas naszej nieobecności na posesji. 

Najbardziej istotne koszenie 

Trawa rozpoczyna wegetację bardzo wcześnie. Najintensywniej rośnie z końcem kwietnia, w maju i w czerwcu. Jeżeli będziemy ją regularnie przycinać, będzie gęsta, a poza tym intensywnie zielona. 

Trawa powinna być skracana w taki sposób, aby jej liście nie podwoiły swojej długości. Najczęściej raz, albo dwa razy w tygodniu. Zabieg najlepiej będzie przeprowadzić w suche, ale niezbyt upalne dni.
 
Nowy trawnik powinien być koszony po raz pierwszy, kiedy osiągnie wysokość do 10 cm. Należy go skrócić o 1/3 długości. Kolejne koszenie to ustawianie noży tak, aby murawa osiągnęła wysokość właściwą do sposobu jej użytkowania. Przy niezbyt intensywnej rekreacji, jak i w celach ozdobnych powinna to być wysokość pomiędzy 5, a 7 cm, do zajęć sportowych zaś 3-4 cm, a do bardzo intensywnego deptania zaledwie 2 cm.

Resztki trawy, jeśli są krótkie można pozostawić na trawniku. Dłuższe zaś należy zebrać, ponieważ pozostawione będą powodowały gnicie trawy.

Wybierając kosiarkę, zwróćmy uwagę na wielkość trawnika. Do małej murawy wystarczy kosiarka elektryczna. Do większych zaś znacznie lepsze będą kosiarki spalinowe. Kosiarki elektryczne cicho pracują, a spalinowe mają dużą moc silnika. 
 
Urzadzenia te mogą się różnić również rodzajem mechanizmu cięcia. W bębnowych kosiarkach trawa dociskana jest do noża przy pomocy innych noży, ułożonych ukośnie na obracającym się bębnie. W kosiarkach rotacyjnych trawa cięta jest przez nóż obracający się poziomo.