Wypożyczalnia sprzętu budowlanegi i elektronarzędzi

Betoniarki - zastosowanie, rodzaje, zakup

  Betoniarka jest bardzo przydatnym urządzeniem na budowie od momentu wykonywania fundamentów aż do zakończenia prac wykończeniowych. Nie wszyscy jednak mają świadomość jakie wyróżnia się rodzaje betoniarek, jakie to urządzenie ma zastosowania, a także czym powinniśmy się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie betoniarki. Ponadto z roku na rok coraz częściej pojawiają się oferty pracy związane z tym urządzeniem budowlanym. 

Jakie zastosowania ma betoniarka?

Zdecydowanie najważniejszym zadaniem betoniarki jest odpowiednie przygotowanie betonu. Dzięki temu urządzeniu budowlanemu można nie tylko bardzo szybko, ale również sprawnie przygotować mieszankę na podłogi na gruncie, ławy fundamentowe, wieńce, nadproża czy stropy. Należy jednak mieć świadomość, że o ile uzyskanie betonu klasy C 8/10 czy C 12/15 jest jeszcze w miarę proste to przygotowanie betonu klasy C 16/20 albo wyższej jest związane z niezwykle precyzyjnym doborem, a także odmierzeniem składników, co w warunkach budowy może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Betoniarka może być także bardzo przydatnym urządzeniem budowlanym do robienia zapraw murarskich albo tynkarskich. 

Jakie wyróżniamy rodzaje betoniarek?

Betoniarki wolnospadowe

Na mniejszych budowach w zdecydowanej większości przypadków używa się betoniarek wolnospadowych. W porównaniu do betoniarek mieszalnikowych, które z kolei są stosowane na większych inwestycjach, nie tylko są mniejsze, ale również mają obrotowy przechylany bęben. Znajdują się w nim mieszadła metalowe. Do bębna należy wsypać składniki zaprawy albo betonu. Możliwe jest również jego nachylanie pod dowolnym kątem za pomocą dźwigni, koła albo korby. Ponadto betoniarka wyposażona jest w hamulec, dzięki któremu można zatrzymać bęben w trakcie przechylania. 

Betoniarki taczkowe

Betoniarki tego rodzaju mają zupełnie inny wygląd. Ich silnik przede wszystkim umiejscowiony jest na tylnej części bębna, z kolei całość jest zamocowana na składanym stojaku. Betoniarki taczkowe ponadto są lżejsze w porównaniu do wolnospadowych, mają także mniejszą pojemność. Z kolei po złożeniu możliwe jest jej przemieszczanie jak taczkę. Trzeba mieć świadomość, że część betoniarek taczkowych, które mają pojemność zasypową mniejszą niż 50 litrów, a także posiadają mniejsze silniki, mogą nie nadawać się do wyrabiania betonu. 

Jakie cechy warto porównać planując zakup betoniarki? 

Pojemność bębna

Producenci betoniarek w folderach informacyjnych w zdecydowanej większości przypadków podają dwie pojemności: zasypową oraz całkowitą. Pierwsza z nich określa rzeczywistą ilość materiału, który mieści się w bębnie w trakcie pracy (gdy jest pochylony). Z kolei w drugiej chodzi o maksymalną ilość materiału jaka możliwa jest do wsypania do bębna, który jest ustawiony pionowo. Do budowy domu jednorodzinnego najlepiej egzamin zda betoniarka zasypowa o pojemności do 80 do 200 litrów. Betoniarki o mniejszym bębnie doskonale wykonają swoją pracę przy pracach wykończeniowych i remontowych. 

Napięcie zasilania betoniarki

W zdecydowanej większości przypadków na budowę jest doprowadzane napięcie 400 V, wtedy najlepszym rozwiązaniem będą betoniarki o trójfazowym silniku. Z kolei w sytuacji, gdy na budowę będzie doprowadzany prąd o napięciu 230 V konieczne będzie zastosowanie betoniarki jednofazowej. Jest to bowiem najlepsza betoniarka do prac remontowych.